Meta-tagek blogokban

Sok ingyenes blogszolgáltatót kipróbáltam az elmúlt tíz egynéhány évben, ma is rendszeresen használok vagy tucatnyit. Tapasztalatból beszélek, amikor azt állítom, hogy a blog.hu és a blogger.com blogjaival a legkönnyebb aránylag rövid idő alatt jó Google-pozíciót szeretni, azaz a weboldal optimalizálás szempontjából ezeknek a rendszereknek a blogjai könnyebben vihetők sikerre, mint más szolgáltatókéi.

A blogger.com alatt nyitott blogspot.com-blogok esetében ez érthető, hiszen a Google saját termékéről van szó, így van okunk feltételezni, hogy a Nagy Kereső kiemelt figyelemben részesíti belső fejlesztését. A pozitív megkülönböztetés például abban nyilvánul meg, hogy ha új blogot nyitunk valamely más szolgáltatónál, akár heteket-hónapokat is várhatunk, míg a Google-nak méltóztatik „magától felfedezni”, s ez általában meg sem történik addig, míg legalább egy külső link rá nem irányul az addig ismeretlen webhelyre. Másként van ez, ha Google-bloggal dolgozunk: előfordulhat, hogy akár órákkal az első poszt publikálása után már benne is vagyunk a cache-ben. Rendszeres publikálás esetén számíthatunk arra, hogy a kereső nem periodikus őrjáratok menetrendje szerint fogja látogatni blogunkat, hanem annak rss-csatornája révén értesül minden új posztról, és szinte azonnal indexálja is őket.

A magyar nyelvű, illetve magyarországi Google-keresésekre nézve tapasztalatom szerint igen preferáltak a blog.hu alá tartozó webnaplók. Ebben nyilván a fődomain magas presztízse játszhat közre. Hosszú távú honlapoptimalizálás esetén a rendszer alatt futtatott blogok, ha jól van felépítve és rendszeresen publikálunk bennük, igen-igen jól szerepeltethetők a találati listákon. Természetesen csak megfelelő külső linktámogatás, azaz linképítés mellett.

A két rendszer blogjai annak ellenére seózhatók eredményesen, hogy a HTML-kódjukba való belenyúlás nélkül a szolgáltatók a meta-tag használatot nem kínálják fel egyértelműen a felhasználóknak, sőt, tulajdonképpen titkolják vagy elrejtik.

Bár a blog.hu esetében pofonegyszerű a főoldali meta-tagek tartalmának a beállítása, csak éppen az adminfelület nem közli velünk egyértelműen, mit is teszünk.  A Beállítások menüpont alatt adhatjuk meg a blog leírását, de az sehol sem szerepel, hogy éppen ez a szöveg fogja képezni a forráskódban blogunk a description metatagjénak a tartalmát. Írd le 1-2 mondatban, miről szól a blog! – olvassuk az utasítást, de arról nem kapunk tájékoztatást, hogy ide azt a szöveget kell írnunk, amit majd a Google találati listán láthatunk viszont a blognév alatt, mint ahogy arról sem, hogy ennek a leírásnak max. 160 (de inkább csak 150) karakter hosszúnak ajánlatos lennie. A SEO-hoz kevésbé értők aligha vannak tisztában azzal, hogy ha keresőbarát blogot szeretnénk, akkor a miről szól a blog kérdésre felelve nem valami körülírást kell megadnunk, hanem céltudatosan fogalmazott kulcsszavas szöveget. A description képezi ugyanis a Google számára az egyik legfontosabb információcellát, így ha szeretnénk, hogy blogunk a „kortárs magyar irodalom” kifejezéssel legyen Google-első, akkor nem azt írjuk be: „Mindenféle érdekességek a ma élő honi literátusok dolgairól”, mert ez ugyan emelkedettebben fejezi ki a lényeget, viszont a kulcskifejezés egyik szava sem szerepel benne.

Hasonló módon: aligha sejti a felhasználók többsége, hogy amikor  ugyancsak a Beállítások alatt megadja a blog címkéit (a felszólítás így hangzik: Adj meg 4-5, a blogodra jellemző címkét!), akkor éppen hogy ezek a címkeszavak fognak bekerülni a forráskód keywords meta-tagjébe. Amikor tehát megválasztjuk, melyek legyenek blogunk címkéi, akkor nem csupán szájtunk jellemző tartalmára kell gondolnunk, hanem arra is, mely szavakra nézve akarjuk (majd) optimalizálni.

A blogger.com alatt nyitott blogoknál sokkal nehezebb a helyzet. A szolgáltató nem igazán akarja, hogy magunk válasszuk meg, mi kerüljön a leírásba és a kulcsszavak közé: majd a blog tartalmából a Nagy Kereső kiemeli a szövegkezdetet, a posztok címkéi alapján pedig csemegézik a kulcsszavak között. Így aztán a keresőtalálatokban például az éppen aktuális poszt kezdő mondatait találhatjuk leírásként, netán az oldalhasáb tetejének a szövegét. Hogy ezt elkerüljük, azért külön erőfeszítést kell tennünk, megkeresve a Beállítások alatt a Keresési preferenciákat, és még ott is kell némi leleményesség. A kulcsszavakat azonban még itt sem adhatjuk meg külön.

bdkblogHa a főoldali beállításokra van is módunk, azt egyik blogszolgáltató sem teszi lehetővé, hogy külön-külön az egyes posztok vagy állandó oldalak számára egyedi leírását és kulcsszó-szedetet adjunk meg. A description és keywords meta-tegek kezelésének effajta szabadságát ne az ingyenes blogszolgáltatók háza táján keressük: telepítsünk saját tárhelyre profi blogmotort, például WordPresst – és az opció megfelelő plugin-használattal elérhetővé válik.


 Blog: meta-tag beállítások

A poszt arra adja meg a választ, hogyan lehet a főoldali mata-tag tartalmakat – content – megadni a blog.hu és blogspot.com (blogget.com) blogmotoroknál? A description és keywords ezekben a blogokban csak a főoldalak esetében adható meg | WordPress, blog.hu, blogger, blogspot, meta tag, leírás, description, kulcsszavak, forráskód

 

Szólj hozzá!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .