Az interneten SEO-szolgáltatásokat keresők igényei némileg megváltoztak az utóbbi időben, mint ahogy magának a keresőoptimalizálás fogalmának a tartalma és jellege is módosult. A komplex eljárások mintha visszaszorultak volna, a módszerek és eszközök egyeduralkodójává a PR-cikk elhelyezés vált – talán azért, mert ennek a linképítési módszernek a legkisebb a kockázata, ugyanakkor eléggé hatékony. Míg tíz éve a linkkatalógusokban való szereplés volt a sláger, most mindenki a PR-cikkes lehetőségeket fürkészi és aknázza ki, mint egyetlen üdvözítőt. Holott a Google-helyezés javítás összetett feladat, nem feltétlenül kellene, hogy erre korlátozódjon. A toronyház építés látványos része a magas falak felhúzása, de aki nem rakott a linktorony alá erős SEO-alapot, aki nem fektet le elegendő csövet és kábelt (ne, épít hálózatot), annak a felhőkarcolója lehet ugyan látványos, de hosszú távon a működése diszfunkcionális.
A keresőoptimalizálás Google-alapja
A SEO-tevékenység irányát kezdettől a keresőalgoritmusok vélt vagy valós, bejelentett és/vagy kifürkészett, megsejtett igényei alakították. 2012-13 előtt bizonyosan tudni lehetett, hogy a bejövő linkek száma és ereje dönti el a honlap pozícióját a kulcsszavas találati rangsorban. Amikor a Pingvin algoritmus sorozatos frissítései előbb durván visszavetették az ipari jellegű linképítéssel felhúzott oldalakat, majd jószerével magát a kulcsszavas linképítést is szankcionálták, akkor a szakemberek figyelme áttevődött a tartalmi hátterű optimalizálásra, kreatív megoldásokat keresett mindenki. A Google meg sorra kifejlesztette mesterséges intelligenciaként működő, gépi tanulásra képes keresőalgoritmusait (RankBrian 2015, Fred 2017, BERT 2019), amelyek révén a nagy Nyomkereső gyakorlatilag megért (vagy legalább értelmez) minden online tartalmat, így azt is átlátja, ha valami csak az ő befolyásolása céljából született.
Mi a különbség a havidíjas SEO és a SEO audit között?
Sok a félreértés a SEO szolgáltatásokkal kapcsolatban, ezért most megnézzük, hogyan is zajlik, és mi a különbség a havidíjas SEO szolgáltatás és a SEO audit között.
Átnézzük a folyamatot, ahogy elindul egy SEO szolgáltatás, így érthető lesz, hogy melyik lépcsőn, mi várható el egy SEO szakembertől.
1. SEO audit előtt
Azt hinné az ember, hogy a SEO együttműködés egy SEO audittal indul, de nem. Először a weboldalt vizsgáljuk meg, hogy tudjuk, milyen alapokról fogunk indulni.
Például, indexelve van-e egyáltalán a Search Console-ban, jelzett-e hibát? Mobilbarát-e az oldal? Milyen gyorsan vagy lassan töltődik be?
Hány látogatója van az oldalnak, és honnan jönnek? Mennyi időt töltenek az oldalon a látogatók, hol fordulnak vissza? Mekkora az organikus látogatók aránya, száma?
A megjelölt kulcsszóra milyen helyezést kap az oldal, milyen kulcsszavakra szerepel az első találati oldalon jelenleg?
Milyen linkek vannak az oldalon, és honnan mutatnak rá linkek?
Van-e közösségi média csatorna, és ez mit ad hozzá az oldalhoz?
2. SEO audit
Az általános felmérés után jöhet a SEO audit, amiben teljes mélységig felmérjük, mennyire keresőbarát a weboldal, úgy látja-e a Google, ahogy mi szeretnénk? Felmérjük, mennyit kell dolgozni az oldalon ahhoz, hogy jó helyezést érjen el.
Ehhez elemezzük a kulcsszavakat, a márkát, a konkurenciát. Ellenőrizzük a weboldal aloldalait:
Milyen kulcsszavakra vannak jelenleg optimalizálva,
Ki vannak-e töltve a metaadatok,
Megfelelő-e az oldalak url-je,
Címsorok vannak-e,
Képek milyenek, mekkorák, hogyan vannak elnevezve.
Egyáltalán logikusan van-e felépítve az oldal? Érthető a menüsor?
Elemezni kell a linkprofilt is, a külső és belső linkeket, a horgonyszövegeket.
A linkek minőségét ellenőrizzük, és megnézzük a konkurencia linkjeit is.
A tartalmakat is vizsgálni kell, milyen minőségűek, milyen frissek, milyen hosszúak. Tartalmaznak-e kulcsszavakat, vannak-e duplikált oldalak, szövegek, stb.
Mindezek összességében fogják megmondani, hogy milyen tényezőkön kell változtatni az eredmény eléréséért. A SEO audit igénybe vehető külön szolgáltatásként is.
3. Havidíjas SEO
A havidíjas SEO szolgáltatás is audittal kezdődik, hiszen fel kell mérni az oldal jelenlegi állapotát. Aztán az együttműködés keretében havi célokat és feladatokat tűzünk ki. Folyamatosan dolgozunk a weboldallal. Ez a tulajdonképpeni SEO munka.
Amikor nem csupán rámutatunk arra, ami nem hoz eredményt, hanem megfelelően átalakítjuk. A keresőoptimalizálás hosszú távú, komoly munkát igényel. Lépésenként haladunk, így egy jól betervezhető, kisebb havi díjért minden feladatot elvégzünk, ami szükséges a látogatottság emelkedéséhez.
A SEO, vagyis keresőoptimalizálás ma már egy külön szakterület, amire szakemberek specializálódnak. Nem csoda, hiszen nagy a verseny, hogy minél előbb helyezkedjen el egy weboldal a keresési találatok között. Erre megvannak a megfelelő módszerek, azonban a szakértő tudja igazán megmondani, hogy mégis egy-egy weboldal esetében mi az, ami működik és mi az, ami nem.
SEO szakember segítségével könnyen lehet változtatni a weboldal helyezésén. Persze mindig akadnak olyanok, akik igyekeznek az olcsóbb megoldást megtalálni, egy szóval maguk igyekeznek javítani a weboldal helyezésén. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ez meglehetősen ritkán vezet célra, így előbb-utóbb a legkitartóbbak is belátják, hogy nem érdemes feleslegesen próbálkozni. Már csak azért sem, mert a SEO több részből tevődik össze, egy meglehetősen komplex területről van szó.
Ha egy weboldal nem látható, mert annyira hátul van a keresési találatok között, akkor látogatók és ezáltal potenciális vevők sem fognak érkezni a weboldalra, mivel nem is találják a weboldalt. A felhasználók kilencven-kilencvenöt százaléka az első oldalon keresgél. Nagyon kevesen vannak azok, akik a második oldalra átlépnek, a harmadik oldalra pedig a felhasználók mindössze pár százaléka. A keresőoptimalizálás által a weboldal fokozatosan előrébb kerülhet, így nagyobb eséllyel fognak rákattintani a felhasználók.
A keresőoptimalizálás (honlap-SEO) klasszikus alapszituációja az, amelyben adva van egy kész weboldal bizonyos tartalommal, és a SEO-szakértő feladata nem egyéb, mint hogy ezt a honlapot bizonyos kulcsszavakra nézve jó helyezésekhez, lehetőleg első oldalra, ha lehet, első helyre juttassa a organikus Google-találatok között. Fontos hangsúlyozni, hogy a honlap készen van, és a tartalmát is lezártnak tekinti készítője-tulajdonosa, éppen ezért arra számít, hogy a felkért szakember felkérésével ő már meg is tett mindent a weblap előmeneteléért. Ám a hozzáértő szaki bevonása nélkül készített weboldalak általában nem tesznek eleget a keresőszempontoknak, és mielőtt a külső támogatás megadná előrejutásához a hátszelet, előbb a vitorláson kell igazítani. Olykor elegendő minimális módosítás, elég átírni néhány meta-tag tartalmát, kicsit átszövegezni a képek attribútumait – ez mondjuk olyan, mintha kifeszítenénk és szélirányba fordítanánk a lagymatagon lógó vitorlákat – és a cél máris elérhetőbbé válik. Máskor lényegesebb átalakításokra van szükség.
Vannak azonban a klasszikustól teljesen eltérő szituációk is. Ilyen például
a spontán vagy akaratlan SEO,
amikor egy más célból készített honlap váratlanul valamely keresési lista élére kerül és ezzel nagy forgalmat hív be a Google felől. Okos honlapszaki ezt az ingyen kapott lehetőséget kihasználja, „rájátszik” a spontán adódott jó helyezésre, hogy az tartósan meg is maradjon, a már elért eredmény ismeretében optimalizálja a honlaptartalmat és webhelyét megtámogatja néhány friss kulcsszavas külső linkkel. Ha a „magától” felugrott organikus forgalom stabilizálódik vagy tovább nő, akkor oldala jelentős keresőmarketing értékre tesz szert, linkerejét tartalomfejlesztés után fel lehet használni más optimalizációs munkákhoz.
Praxisomban a boríték címzés és az áramerősség kiszámítása kulcsszavakkal adódott ilyen eset, egy-egy blogposztom, bár nem volt ezekre a kifejezésekre élesítve, top helyezést szerezett a Google-találatok között.
A következő SEO-kísérletem már nagyon is tudatos volt: ebben egy-egy várható esemény honlapját készítettem el előre, ez volt
a virtuális megelőzöttségre alapozott SEO.
Ennek keretében olyan weblapokat készítettem, amelyeket egy várható történés kulcsszavaira optimalizáltam. Ilyen például az Ukrajnát felvették az EU-ba című oldalam, amely ezzel a címmel vezeti is a találati listát. Saját halálhíremmel sem volt nehéz élre kerülnöm, a meghalt balla d. károly kulcskifejezésre keresve valószínűleg az én oldalam lesz az első akkor is, amikor majd a valós hír néhány híroldalon megjelenik. Azt is tudom azonban, hogy a nagy hírportáloknak nem kell SEO, a hatalmas olvasottságuk miatt azonnal topra kerülnek bármilyen kulcsszóval, így az esemény tényleges bekövetkezésekor ukrajnai honlapom csak rövid ideig maradhat az élen; és ez lesz a sorsa a magyar miniszterelnök bukását követően ennek a honlapnak is: Orbán Viktor megbukott – amely addig azonban fölényesen vezeti az adott keresőkérdéssel a találati rangsort.
De van olyan is, amikor én futok az esemény után. Ez történt a minap is, amikor híre ment, hogy
Orwell 1984 c. könyve eltűnt az internetről
– pontosabban a Magyar Elektronikus Könyvtár állományából. Gondolatmenetem logikája az volt, hogy a hír okán sokan keresni fogják az adott digitális könyvet, de mivel a MEK honlapján már nem érhető el, rákeresnek, és a Google-találatok közt egy másik weblapon remélik letölthető formában mehtalálni. Ha nagyon gyorsan sikerül egy jó weboldalt készítenem és a szóba jöhető kulcsszavakra kihegyeznem, majd rövid idő alatt sikerül vele a találatok közt az élbolyba kerülnöm, az sok kattintást hozhat. És mivel minden egyes keres-megtalál-rákattint interakció erősíti az adott weboldalt, így ha elég ügyes vagyok, most szerezhetek kis internetes potenciált. Meg jót is teszek a politikailag újra aktuálissá vált regény iránt érdeklődőkel, lévén hozzáférhetővé, ingyenesen letölthetővé teszem az online könyvet.
Előzőleg persze megnéztem, milyen találati lista adódik az orwell 1984 könyv letöltés kulcsszóra. Természetesen egy nappal a történtek után még a MEK vezette a listát egy beléptető oldallal és magával a művel – de a regény ezeken már nem volt elérhető, így várhatóan idővel a találatok a listáról is eltűnnek. A harmadik helyen egy alternatív elérés volt adott, de láttam, hogy az oldal nem optimalizált. Mivel régóta fenn lehet és a regény is elérhető róla, így valószínűleg tartani fogja a pozícióját – de egy nagyon jól optimalizált honlappal esetleg meg lehet szorítani.
Nos, elkészítettem a honlapot fényesre optimalizált tartalommal. Ennek még csak néhány napja, és a keresőtalálati rangsor tegnapra máris így festett:
Ha szeretné weboldala Google-helyezéseit javítani a keresőoptimalizálás módszerével, forduljon a szakemberhez, itt jobbra találja az üzenet küldő űrlapot >>
A keresőoptimalizálás jelentése, meghatározása
A fogalom komplex folyamatokat és tevékenységeket jelöl. Egyszerre jelenti az egymástól eltérő több munkafolyamatot és ezek eredményét. Éppen ezért több értelmezés is lehetséges, a legtöbbször azonban a folyamat célja alapján adják meg a definíciót. Eszerint
A keresőoptimalizálás célja az, hogy egy adott honlap organikus találatok közti helyezései javuljanak egy vagy több előre kiválasztott kulcsszóra, keresőkifejezésre nézve.
Ez a meghatározás megragadja a lényeget, de semmit nem mond arról, milyen módszerek, eljárások segítségével lehet elérni a helyezések javulását, sokak számára az organikus találat vagy akár a helyezés fogalma is magyarázatra szorulhat. Ha pedig a folyamat komplex, akkor definiálni is összetett, részletekbe menő módon szükséges. Tisztázzunk tehát előbb néhány alapkérdést.
A fogalom eredete, magyar megfelelők
A keresőoptimalizálás fogalma az informatika anyanyelvén, azaz angolul így hangzik: Search Engine Optimization. Ennek rövidítése a SEO, amely minden nyelvben a folyamat rövid, közismert megnevezésévé honosodott. Magyarra fordítva a pontos kifejezés talán a keresőeszköz optimalizálás lehetne, de korábban gyakran találkozhattunk keresőmotor optimalizálással is, sőt, nagyon gyakran, még szakmai weboldalak is, a honlapoptimalizálás kifejezéssel helyettesítik. Ami azért logikusabb, mert világos, hogy nem a keresőmotort vagy eszközt optimalizáljuk (ezt legfeljebb a keresőszoftverek fejlesztő mérnökeik tehetik), hanem a honlapot. De az utóbbi szakszó is pontatlan, mert a SEO-tevékenységnek csak egyik része érinti a honlap tartalmát, felépítését (on-site munka), a másik kívülről, más, külső webhelyekről (off-site) gyakorolt hatással igyekszik a céloldal pozíciót javítani. A legszélesebb felhasználói és szakmai körökben elfogadott keresőoptimalizás mint terminus technikus tehát több jelentést sűrít, pontos jelentését több szóval így lehetne megadni: kereséshez való találatoptimalizálás vagy keresőeszközök elvárásai szerinti optimalizálás. Én magam egy időben a találatoptimalizálás szakkifejezést igyekeztem meghonosítani, szerintem sokkal pontosabb, mert a végeredmény felől közelítve valóban az összes célravezető munkafázis összefoglaló megnevezése lehetne.
A Google kereső szerinti optimalizálás
Fontos annak tisztázása, hogy bár általában beszélünk a keresőkről, valójában ma már csak a legnépszerűbb rendszer találatai eredményeit vesszük figyelembe. A világcég nemcsak vezető a keresőpiacon, hanem nagyjából egyeduralkodó is, különösen a magyar nyelvű weboldalak területén. Ezekre vonatkozóan az összes internetes tartalomkeresések kb. 95 %-a a Google keresőalgoritmusán fut le, így érthető módon a honlaptulajdonosokat igen csekély mértékben érdekli és érinti, hogy weblapjuk hogy szerepel a Yahoo, Bing, Ask, Alexa, Altavista, Baidu vagy Yandex eredményoldalán. Angol vagy orosz, netán kínai nyelvterületen ez másképpen fest. Világviszonylatban 2017 tavaszán 12 hónapra visszamenően a legjobb keresők részesedése százalékban így alakult:
Megemlíthető, hogy egyes Európai országokban a Google részesedése még a magyarországiénál is nagyobb, 97 %-ot is eléri. Mindez azt jelenti, hogy a magyar nyelvű honlapok esetében a keresőoptimalizálás gyakorlatilag Google-optimalizálást jelent. Az alábbiak is eszerint értendők.
Organikus helyezés, normál találatok
Ha valamely kifejezésre mint kulcsszóra keresve – legyen például ez: weboldal optimalizálás, vagy ez: honlap-seo – megnézzük a Google eredményoldalát (SERP = Search engine results page), legfelül és legalul hirdetett találatokat látunk. Ezek a keresőcég AdWords nevű fizetett szolgáltatása révén kerültek oda. A linkre eső minden egyes kattintás után fizetnie kell az adott weblap tulajdonosának. A SEO a fizetett linkekkel nem foglalkozik. Ezek alatt sorakoznak a normál vagy organikus találatok, ezek sorrendjét a Google-algoritmusok bonyolult kritériumrendszere határozza meg. A klasszikus értelemben vett keresőoptimalizálás éppen ezekkel a nem fizetett, organikus vagy természetes keresőtalálatokkal foglalkozik, ezek között igyekszik a kiválasztott website számára TOP pozíciókat szerezni. De miért is fontos ez?
Az első helyre, első oldalra kerülés jelentősége
Óriási különbség van az egyes helyezések által behívott forgalom szempontból. A felmérések adatai eltérnek egymástól, de hasonló értékeket mutatnak. Ezek szerint az első találati oldal linkjeire az összes kattintásoknak 82-83 %-a esik, a második oldal 10 % körüli, a harmadik oldalon szereplő weblap legfeljebb 5 %-nyi kattintást gyűjthet be. A böngészők 97-98 %-a soha nem jut a harmadik találati oldalnál tovább.
Még érdekesebb, ha az első oldalon belüli elosztást figyeljük meg. Az első 10 organikus találatra eső összes kattintás 42 % százalékát az első helyezett viszi el, már a másodikra is csak 12 % jut.
A weboldalnak a kattintásokból nyert, a Google felől érkező organikus forgalma tehát döntő mértékben függ az adott honlap kulcsszavas helyezésétől. Üzleti szempontból ezért van óriási jelentősége a weblap helyezésének: ez hoz megrendelést, megbízást, vásárlót, partnert.
A Google egy igen bonyolult kritériumrendszer alapján rangsorolja a honlapokat. A keresőrendszer értékeli a honlapok tartalmát, kulcsszavas relevanciájukat, felépítésük szakszerűség, a betöltés sebességét, valamint az úgynevezett felhasználói élményt, amelynek pontos mibenlétét igen nehéz meghatározni. A közvetlenül a weblapra vonatkozó szempontokon túl a másik nagy kritériumcsoportot az adott weboldalra való külső hivatkozások értékelése képezi. A weblap rangsorolásában igen lényeges szerepet játszik az a körülmény, hogy hány további oldalról hivatkoznak rá, milyenek ezek az oldalak, és milyenek maguk a hivatkozások, vagyis a linkek. A hivatkozó weboldalak internetes autoritása és a linkek mögött álló tartalmi háttér összefüggései befolyásolják a linkek erősségét és hatását egy weboldal előre jutásában a kulcsszavas találati listán.
Keresőoptimalizálni tehát végső soron azt jelenti, hogy mind a honlap tartalmi vonatkozásait, mind a hivatkozási hálózatot olyanná kell tennünk, hogy a legmesszebb menően megfeleljen a bonyolult keresőalgoritmusok elvárásainak, és ennek következtében a honlap értékeit top helyezésekkel jutalmazzák. Lásd még:
Bár a honlap optimalizálás sokak szótárában maga a SEO, a precízebb megkülönböztetés azonban csak azt a részterületet jelenti, amely magával a honlaptartalommal és a webhely felépítésével, elhelyezésével foglalkozik. Ez önmagában is összetett munkaterület, sok különböző elvárásnak való megfeleltetés tartozik ide. Csoportosíthatók aszerint, hogy ezek némelyike egyrészt technikai, másrészt tartalmi jellegű, illetve beszélhetünk egyfelől az általános elvárásoknak való megfelelésről, másfelől a speciálisan kulcsszavas relevanciát célzó tartalomoptimalizálásról. Ez utóbbi különösen kényes téma. Ezzel és a weboldalak SEÓzásának számos más kérdésével itt foglalkoztam:
Évekkel ezelőtt egy honlap linkprofiljának a felépítése nem számított különösebben nehéz feladatnak, gyakorlatilag bármilyen külső hivatkozás előbbre juttathatta a weboldalt, leginkább csak a mennyiségre és a kulcsszavak sűrű használatára kellett koncentrálni. Mivel ezeknek a módszereknek nagy szorgalommal és kellő kitartással való alkalmazása akár hitvány tartalmú weblapokat is sikerre vihetett, a Google mérnökei büntető algoritmusokat fejlesztettek ki, amelyek egyfelől a gyenge tartalmat (panda) szűrték ki, másfelől a manipulatív jelleggel épített linkprofilt (pingvin) derítették fel, és ha a honlap utóbbiak révén szerzett vezető pozíciót, attól megfosztották, a holnapot hátrasorolták a találati listán. Így került előtérbe a tartalmi összefüggésekre támaszkodó linképítés.
Ma már csak olyan szöveges hivatkozásokkal lehet előbbre juttatni a céloldalt, amelyek megfelelően létrehozott tartalmi kontextusba ágyazódnak. A linképítő munkájának a javát már nem a linkek puszta kirakása képezi, hanem a megfelelő szövegkörnyezet létrehozása. A keresőoptimalizálásnak ez a fázisa tartalommarketing jelleget öltött, ami azt jelenti, hogy céltudatos módon létrehozott tartalmak publikálásával kell hátteret képezni minden egyes céloldali link számára. Emellett számos egyéb körülményre is figyelni kell, nagyon óvatosan szükséges bánni a kulcsszavakkal, figyelni kell a hálózat sokrétűségére, alkalmazni kell úgynevezett mélylinkeket, kerülni kell az egyforma a linkszövegeket és természetesen törekedni kell arra, hogy a hivatkozói webkörnyezet épülése egy természetes folyamat benyomását keltse. Mindez próbára teszi a seo-szakértő találékonyságát, kreativitását. Bővebben a témáról: Google szempontú linképítés, tartalommarketing a keresőoptimalizálásban.
Honlap-Seo – Google helyezés javítás
Keresőoptimalizálás = adott kulcsszavakkal weblap pozíciójának javítása. Honlap SEO-szakértő tanácsai a weboldal optimalizálás és linképítés terén. Organikus találatok: Google első helyre kerülés, első oldal keresőoptimalizálása, google kereső, organikus helyezés, keresési kulcsszavak, keresőbarát honlap, releváns tartalmú weboldal, weboptimalizálás.
Teljesen nyilvánvaló, hogy a keresőoptimalizálás célja a TOP Google helyezések elérése. A találati oldalak (SERP) élére kerülés hoz a weboldal számára organikus forgalmat, vagyis olyan látogatókat, akik keresőszavakra, kulcskifejezésekre rákeresve érkeznek a honlapra. Ha sok látogatót szállít a Google, nő a megrendelők, előfizetők, vásárlók, befektetők, partnerek, a szolgáltatásokat igénybe vevők és a termékek iránt érdeklődők száma – elegendően nagy látogatószám esetében ez kiválthatja a reklámot, a fizetett hirdetéseket és fizetett linktalálatokat. Az élpozíciók elérése is költséggel jár, egy jó SEO-szakember óradíja eléggé magas – de egy akár több hónapig tartó keresőmarketing tuning is olcsóbb, mint egy 20 másodperces hirdetés valamelyik nézettebb tévécsatornán. Ha tehát a honlaptulajdonos megbízza az optimalizálást végző szakértőt, hogy weblapját sikerre vigye, akkor el is várja a Google TOP helyezések elérését. A cél nyilvánvaló: lehetőleg mielőbb
Nyilvánvalóan ugyanez a célja a szakembernek is: mindent megtesz azért, hogy a rá bízott website pozíciói javuljanak. A tulaj lesi a helyezéseket, ha tetemes a növekedés, örül és elégedetten fizet, ha a tendencia lelassul, leáll vagy ne adj isten visszájára fordul, akkor elégedetlen és esetleg megszakítja a projektet.
Mindez teljesen érthető és logikus. A dolog azonban ennél bonyolultabb. Igaz, hogy végső soron minden optimalizációs aktus a pozíciószerzésért történik, de ennek elérése nem mindig történhet közvetlen módon. Minden SEÓs ismeri azt a 20-30 fogást, amellyel élre lehet törni. Pontosan tudja, mit kell megbütykölni a honlapon és hogyan kell felépíteni egy hatékony linkprofilt ahhoz, hogy az egyre ravaszabb Google-algoritmusok értékeljék a webhelyet. A keresőszempontok szerint fényesre csiszolt szájt és a szakmailag korrekt linképítés nyomán szépen fel is kerül az első oldalra, netán eléri az első helyet. Meglehet, huzamosabb ideig ott is marad. De aki csak erre törekszik, és csak a látványos siker lebeg célként szemei előtt, könnyen pórul járhat. Mert előfordulhat, hogy Potyomkin-falut épített. A Google a szemlén értékesnek, megfelelőnek látja – először. Másodszor. Harmadszor. De eztán mégis beüt a krach. Jön egy új algoritmusfrissítés és a szájt hátrasorolódik. Vagy csak egyszerűen elkezd esni – és nem lehet megállítani. MIÉRT IS?
Mert az optimalizálást végző szaki túlságosan célratörő volt. A TOP10 járt a fejében és nem az, hogy növelje a honlap internetes értékét. Ez utóbbi persze fáradságosabb munka, a szabályai kevéssé ismertek, a „trükköket” pedig mindenkinek magának kell kitalálnia. Kreatív munkát végezni sokkal nehezebb, mint rutineljárásokat végrehajtani. De – énszerintem – megéri.
Mert a komplex módon optimalizált, sokrétű tartalommal gazdagított és nem egy-két kulcsszóra kihegyezett linktámogatással erősített honlap egyszerűen életképesebb lesz bármilyen környezetben az egyoldalúan fejlesztett társainál. A napról napra változó webkörnyezet, az új Google-elvárások és büntetési szabályok, az új keresőszavak felbukkanása és a régiek eltűnése az a weboldalt teszi törékennyé, amely csak egyetlen funkcióra van élesítve: ez pedig az, hogy pozícióban legyen. Nos: nem minden a helyezés.
Egy minőségi tartalmú, információk sokaságát hordozó és változatos háttérrel támogatott weblap talpon marad megváltozott körülmények között is, mi több: flexibilisnek, dinamikusnak, reagálónak bizonyul: egykönnyen magára vesz olyan funkciókat (és olyan kulcsszavakat), amelyekre nem volt optimalizálva.
Összefoglalva:
A keresőtalálati poízciók javítása ugyan a legfőbb cél, de nem öncél.
Google helyezés javítás
Mindenki szeretne a Google első helyére kerülni: éppen ez a SEO keresőoptimalizálás legfőbb célja. Ám ez a törekvés nem nem szűkítheti be módszereinket, a TOP10 nem válhat öncéllá. Komlex módon optimalizáljunk: hatékony pozíció javítás + a weboldal internetes értékének folyamatos növelése a legcélravezetőbb. – Google Top10 helyezés, keresőoptimalizálás, seo, honlapoptimalizálás, első hely, első oldal, weblap, website, weboldal, honlap optimalizálás, kreatív linképítés, internetes érték, gazdag tartalom
A keresőoptimalizálásmint céltevékenység a weboldalak Google-helyezését igyekszik javítani valamely előre megadott kulcsszavakra nézve. Ez egyrészt az optimalizálás alá vett honlapok Google-szempontú tartalom-fejlesztése, másrészt külső webtámogatás – linkrendszer építése – segítségével érhető el.
Fenti meghatározásunkból látszik, hogy a keresőszempontokat illetve a rangsorolási kritériumokat figyelembe vevő weboldal keresőoptimalizálás igen komplex folyamat. Több módszer szerint végezhető számos művelet, ügyes fogás, „trükk” tartozik ide, ám lényegét tekintve két jól elkülöníthető eljárástípusból áll.
Általános és speciális honlapoptimalizálás
1) Az első, a honlaptartalomra és szerkezetre vonatkozó fejlesztés, amely voltaképp a nagy keresőprogram elvárásainak történő megfeleltetést jelenti, vagyis azt, hogy a honlapon kb. 25-30 Google-szempontot kell érvényesíteni, mégpedig úgy, hogy eközben az oldal továbbra is megfeleljen az eredeti céljának, vagyis továbbra is tartalmazza mindazt, amit a honlap tulajdonosa közölni, megmutatni akart általa. A szempontok igen változatosan, egy részük magára a szövegre és annak elemeire, más részük az oldal felépítésére, szerkezetére vonatkozik, s vannak köztük olyanok is – ezek némelyike igen fontos! – amelyek a weboldal forráskódjára vonatkoznak, azaz a szemlélő nem is érzékeli a honlapon (ám a Google pontosan letapogatja). – A honlapnak ilyetén való kialakítását, feljavítását, alkalmassá tételét szűkebb értelemben általánoshonlapoptimalizálásnak nevezhetjük, ám ez még csak az oldal általános kondícióit javítja, ám ezen túl ezt is el kell érnünk, hogy oldalunk ne csak a minden weblappal szemben támasztott globális kívánalmaknak tegyen eleget, hanem az előre megválasztott kulcsszavakra vonatkozó preferenciái is meglegyenek. Ez már a speciális, kulcsszavas honlapoptimalizálás.
Példa:általános követelmény, hogy minden weboldalnak legyen a fejléckódban megadott max. 160 karakter terjedelmű egyedi tartalmi leírása (description). Speciális követelmény, hogy ebben a leírásban megfelelő módon kapjanak reprezentációt a választott kulcsszavak.
Linképítés: támogató linkprofil építése
2) Ha a honlapot sikerült az általános szempontok szerint keresőbaráttá + a kulcsszavak tekintetében relevánssá tenni, azaz mind globális értelemben, mind bizonyos kulcsszavakra nézve alkalmassá vált arra, hogy a Google keresőprogram magasra értékelje és előre sorolja a találati listán, akkor következet a keresőoptimalizálás második fázisa, a hivatkozásokat tartalmazó támogatói webrendszer felépítése, közkeletűbb nevén a linképítés.
Ez természetesen sokkal-sokkal több annál, minthogy néhány linket kiteszünk-kitétetünk idegen oldalakra. Újabban a Google igen szigorúan vizsgálja egy-egy weboldal linkprofilját, azaz azt, hogy milyen jellegű oldalakról milyen szövegű linkek mutatnak a kérdéses webegységre. Ebben a vonatkozásban beszélhetünk a) jó minőségű, releváns, ezért nagy hatású linkekről, b) gyenge hatású, kevésbé értékes linkekről és c) rossz minőségi, irreleváns, gyakran kifejezetten kártékony linkekről.
Hogy egy link milyen, azt eldönteni szakmai ismeretek és sok-sok évi tapasztalat szükséges, mint ahogy azt felmérni is igen komplikált dolog, hogy a linktípusok – számuktól függően – milyen viszonyban állnak egymással. Előfordulhat például, hogy valamilyen típusú linkből 10-12 használ, ám ugyanebből a típusból 50-60 már kifejezetten árt.
Példa: A Google hosszabb ideje manipulációnak tekinti a linkkatalógusok használatát, 2012 óta a Pingvin algoritmus hátrasorolással bünteti ezt az eljárást. Ám egy kellően nagy linkprofil esetén mégis kifejezetten hasznos, ha néhány (főleg szakmai) szakmai linkkatalógusban szerepel oldalunk, ám ha ezek száma az összes backlinkhez képest már tetemes vagy pláne túlsúlyba kerül, az növeli a büntetés kockázatát.
Nehéz meghatározni, pontosan mi tekinthető értékes és releváns linknek, s milyen hivatkozás árthat. Nyilvánvalóan az a jó és hatásos link, amely értékes és az adott témában releváns webhelyről érkezik. Nagyon is körültekintően kell tehát eljárni, honnan linkelünk. Igen gyakran előbb magát a hivatkozó oldalt kell létrehozni, majd értékessé optimalizálni – és csak ezután linkelni onnan a céloldalt.
Külön „tudomány” a linkszövegek megválasztása: korábban a töményen kulcsszavas linkek voltak a leghatásosabbak, ám a Google a 2013-as harmadik Pingvin-algoritmus frissítés során milliószámra sorolta hátrább a találati listáin azokat a weboldalakat, amelyeket túl sok azonos vagy hasonló kulcsszavas link támogatott. Itt tehát előtérbe kerültek a tartalmi összefüggések szélesebb skáláját használó kifinomultabb, a túlzott céltudatosságot kerülő, úgynevezett diszperzív módszerek.
Hasonlóan megváltozott a linkek gyarapításának optimális időbeli elosztása. Korábban érdemes volt a támogatott weboldalra hivatkozó linkek számát rövid idő alatt felsokszorozni, egy hónap alatt akár több száz vagy akár ezer linket kitenni. Ezt a keresőalgoritmusok most már természetellenes linkszaporulatnak, s így manipulációnak minősítik és visszasorolással büntetik. Ugyanakkor meg a túl lassú építkezéssel csak nagyon hosszú idő alatt lehet eredményt elérni, itt is körültekintésre van tehát szükség, munka közben pedig mindig ellenőrizni kell a linkfelhő alakulását meg a Google keresőoptimalizálás nyomán beállt találati eredményeket (vannak speciális programok, amelyek feltérképezik a backlink profilt).
A Google-kereső új igényei szerinti optimalizálás
A fentiekből is lemérhető, mennyire összetett munka a weboldalak keresőoptimalizálása. Korábban sem volt könnyű dolga a SEO-szakembernek, de az utóbbi időben egyre nehezebbé vált a weblapok Google-pozícójának a javítása. A piacvezető keresőrendszer ugyanis nemcsak az oldalminőséget ellenőrző (Panda) és a linkprofil vizsgáló (Pingvin) algoritmusát veti be az általa illegálisnak tekintett optimalizációs eljárások ellen, hanem 2013-ban lecserélte a tizenkét éven át jól működő alapszoftverét is. Az új keresőmotor a Google Hummingbird, azaz Kolibri nevet kapta – a fejlesztők szerint azért, mert a kismadárhoz hasonlatosan „gyors meg pontos”. Az új keresőmotor élesítése egyben paradigmaváltást is jelentett. Ennek lényege az: a Nagy Fürkész Gugli a kulcsszavas rákérdezésekről átirányította figyelmét az élő beszédhez igazodó keresőkérdések alapján történő fürkészésre, vagyis a fogalmi kategóriák, jellemző kulcsszavak, megjelölő címkék helyett a természetes beszédhez igazodó kérdések kaptak elsőbbséget. Ezzel, érhető módon, az optimalizálandó weboldal kategóriájára, jellegzetes kulcsszavaira irányuló keresőoptimalizálás érvényessége kérdőjeleződött meg. Egyértelművé vált, új stratégiára, merőben újszerű, innovatív eljárásokra van szükség: ezzel a Google-kereső igényei szerint való optimizálás minden korábbinál több szaktudást, tapasztalatot, kitartást, ötletességet és kreativitást kíván a keresőoptimalizálást végző szakembertől. Éppen ezért a honlapoptimalizáció és a link építés árai is magasabbak lettek a korábbinál, de ár/érték viszonylatban még mindig jobban jár a weboldal tulajdonos, semmint ha az AdWords linkhirdetéseknél fizet minden egyes kattintásért.
Fogalmi magyarázat:
Keresőoptimalizálás = az angol Search Engine Optimization magyar megfelelője. Rövidítése: SEO. A kifejezés jelentéstömörítő szóösszetétel, nyilván nem magának a keresőnek az optimalizálását jelenti, hanem körülírva a keresőeszközök szempontja szerinti honlap- és webkörnyezet-optimalizálást jelent. Mivel ennek során szinte kizárólag a piacvezető keresőprogram elvárásait vesszük figyelembe, joggal nevezhetjük a folyamatot így: Google keresőoptimalizálás vagy még egyszerűbben: googleoptimalizálás.
Miben áll a weboldal keresőoptimalizálás lényege?
Gyakori a cél alapján történő meghatározás, eszerint a SEO célja az, hogy valamely kiválasztott honlapot kedvező találati pozícióba juttassunk a tulajdonosa vagy üzemeltetője által legfontosabbnak tartott kulcsszavak tekintetében. Ez természetesen igaz, de magának a folyamatnak csak remélt eredményét, nem pedig a jellegét írja le. Az általunk ajánlott definíció valahogy így hangzik:
A keresőoptimalizálás definíciója
A weboldalak kulcsszavas Google-pozíciójának javítását célzó keresőoptimalizálás mint folyamat egy adott honlap tartalmának és szerkezetének kereső-szempontú kialakításából és a külső webkörnyezetben végzett linkprofil-építő munkából áll.
Google keresőoptimalizálás lépésről lépésre. A SEO lépései elsajátíthatók! A linképítés és honlap optimalizálás fortélyai – tippek, ingyenes tanácsadás:
Keresőoptimalizálás lépésről lépésre – SEO-tippek
Az optimalizálási eljárás bonyolultsága és összetettsége különösen azóta szembeötlő, amióta a Google egyre kifinomultabb módszerekkel igyekszik kiszűrni azokat a weboldalakat, amelyek érdemtelenül, erőszakos vagy egyoldalú optimalizálás, nem-természetes linkgyarapodás, tiltott (black hat) keresőmarketing eljárások, manipulációk révén kerültek az organikus találati listák élére. 2012-től a Google Penguin (pingvin) nevű kiegészítő algoritmus menthetetlenül hátrasorolja a nem eléggé szakszerű linképítéssel élmezőnybe került honlapokat, míg a Panda algoritmus a gyönge webtartalom ellen folytat ádáz harcot. 2013-tól a Hummingbird (kolibri) elnevezésű új keresőmotor beüzemelésével pedig szinte maga a kulcsszavas keresőoptimalizálás vált tiltottá. (Frissítés: 2021-től a Page Experience Algorithm Update a mobilos betöltési sebességet és a felhasználói élményt tette fő rangsorolási szemponttá.)
Ma a nagy tartalomfürkész keresőalgoritmusa a gépi tanulás módszerével válik egyre intelligensebbé. Éppen ezért az egyre komplexebbé váló optimalizációs folyamat végrehajtásához érdemes szakember segítségét kérni – mindazonáltal a legfontosabb ismeretek lépésről lépésre megszerezhetők minden honlaptulajdonos és -építő számára, s ha ezeket kellő kreativitással alkalmazza, akkor nem marad számára elérhetetlen álom: az első Google-oldalra kerülés. Ezt azonban első lépésben tanulási folyamatnak és tapasztalat szerzésnek kell megelőznie.
Weboldal helyezés javítás, Google előresorolás
Blogomban a honlapok keresőoptimalizálásával, a Google optimalizálással kapcsolatos sok éves tapasztalataimat osztom meg az érdeklődőkkel olyan formában, hogy az ide látogatók választ kapjanak az adott témával összefüggő kérdéseikre, megismerkedjenek a SEO (Search Engine Optimization, azaz Kereső Eszköz Optimalizálás vagy keresőmotor optimalizálás) legfontosabb fogalmaival és gyakorlati tanácsokat is kapjanak nem csupán a keresőbarát honlapok építésének és szerkesztésének a fortélyairól, hanem arról is,
milyen külső támogatást kell nyújtani egy-egy weboldal számára ahhoz, hogy a Google listák első találatai közé, első oldalra, helyre kerüljön.
Számos alapvető ismeretet és tippet ingyenesen osztok meg olvasóimmal, bizonyos korlátokig ingyenes tanácsadásra is kész vagyok, de:
Ha nem akar ezzel bíbelődni, vagy nincs ideje arra, hogy szorgos tanulással elsajátítsa a fortélyokat és kitartó munkával a SEO-szempontokat érvényesítse honlapján és a linkprofil felépítésében, akkor megbízás ügyében >>lépjen velem kapcsolatba!
A blogbejegyzések általában egy-egy konkrét kérdéssel foglalkoznak, a nagyobb összefoglalókat külön szájtokon helyeztem el. EZEKEN A WEBOLDALAKON ALAPVETŐEN FONTOS ISMERETEKET SZEREZHET a SEOról és lépésről lépésre megismerkedhet a legfontosabb teendőkkel, SOK JÓ ingyenes keresőmarketing tippet találhat nem csupán a website tartalmát, szerkezetét és technikai hátterét illetően, hanem arra vonatkozóan is, hogyan végzendő a szemantikus linképítés a web fogalmi hálóján.